čtvrtek 28. července 2011

Hostitel /The Host


Název: Hostitel
Originální název: The Host
Autor: Stephenie Meyer
Proč jsem knihu četla: moje zvědavost ohledně dalšího díla Stephenie Meyer
Jak jsem se ke knize dostala: Dostala jsem ji k Vánocům.
Jak dlouho jsem četla: 2 dny
Počet stran: 616

Anotace: Melanie Stryderová se odmítá vzdát. Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva. Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících "divokých" lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. "Poutnice" - její vetřelecká "duše" - která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo jí už nepatří. Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopk zaplní mysl Poutnice vzpomínkami a podobou milovaného muže - Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici a Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečnou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují…

Oblíbená hláška (zkrácený úryvek):
Jared se vrhl kupředu a hlučným plesknutím uděřil Kylea pěstí přímo do obličeje. (…)
"Echm," prohodil Doktor vlídně, "ale z lékařského hlediska to jeho stav asi příliš nevylepšilo-"
"Zato já se cítím líp!"

* * * * *

"Protože byl duše, povahou objímal všechno dobré; byl soucitný, trpělivý, čestný, poctivý a plný lásky."

Dokonale romantický začátek, že? Jak pro koho. Nemůžu říct, že jsem se na tuto knihu vyloženě těšila, ale byla jsem zvědavá, s čím Stephenie přijde po Stmívání. A tak to začalo.
Kniha zaujme už formátem, přece jen kniha s rozměry 157 × 239 mm a hmotností cca 840 g nezapadá do kategorie kapesní knížečka na výlety. (Pokud nejste cestující maniak, který je zvyklý s sebou tahat dvacet kilo stránek popsaných písmem). A ta obálka je na naše poměry skvělá (jakby ne, když je stejná jako originál). Nevím jak vy, ale mě nejvíce zaujme to oko. Po detailním zkoumání obalu jsem se konečně dostala ke čtení.
Tak co tu máme? Poutnice se dostane do těla Melanie. Melanie se ale svého těla nechce vzdát. Obě se nesnáší, nakonec zjišťují, že obě milují stejného muže a vydají se ho zachránit. Skvělé, jako v pohádce. Jen kdyby to autorka neroztáhla na 108 stránek. 108 stránek pozvolné nudy. Už po 30 stránkách jsem měla chuť tu knížku někam zahrabat a vytáhnout pouze v případě, že by mi došly noviny na písmenkové koláže. Ale vydržela jsem. Nesnáším roztahané nudné začátky. (A kdo ano?).
Obě se samozřejmě dočkají a nachází to, po čem obě toužily. Akorát ne tak, jak si to představovaly. Jared se chová jako ignorant a blbec (ostatně nic jiného jsem nejspíš ani nečekala) minimálně dalších 300 stran, než mu konečně něco docvakne. No mezitím nám na scénu přichází Ian, který pro změnu zamotá hlavu naší Poutnici. A máme tu milostný trojúhelník, tedy čtyřúhelník - Melanie a Poutnice v jednom těle, Jared a Ian. Jak tohle dopadne? Kupodivu nad očekávání dobře. Tím koncem si u mě Stephenie šplhla. A to počítám i chuť praštit Jareda pokaždé, když se objevil na scéně.
Možná to vyzní úplně jinak, ale celkově mě ta knížka nějak dostala. Klidně si stěžujte, co to tady plácám za nesmysly, ale ta kniha vás zaujme (pokud dokážete skousnout prvních 100 stránek). Po vyčerpávajícím "úvodu" naskočíte do děje. A neodtrhnete se, dokud nedojdete k přiznání, že náš svět je nejdivnější ze všech.
Knihu jsem četla dva dny, přičemž den mi zabral sáhodlouhý "úvod". Zbytek knihy jsem přečetla jedním dechem. Proto vzkazuji ostatním, přečtěte si ji, ale nečekejte žádné Stmívání. Čekejte Hostitele.

Celkové hodnocení: 4 hvězdičky

1 komentář:

  1. Moc hezky napsané :). Stejně jako ty jsem byla zvědavá s čím další Stephanie přijde - Stmívání (a obzvlášť film) bylo to poslední po čem bych asi sáhla, ale Hostitel mě mile překvapil - i když ten začátek jsem si jen říkala: "Tak kdy už se to konečně rozjede?".
    Bylo trochu težké určit, jak bych vlastně chtěla, aby to dopadlo - chtěla jsem Melanii zpět, ale pak by musela odejít Wanda (nebo ještě hůř, umří). Takže jsem za ten konec byla ráda.
    Jen mi vadí, že nebyla schopná se ani za ty čtyři roky posunout k druhému dílu - no, prostě si ještě počkám... (vím, že v EN už vyšel, ale jako e-knihu to najít vůbec nemůžu :(

    OdpovědětVymazat