sobota 24. března 2012

Obálky přes kopírák aneb jeden šel a další se přidali :)

Často se šťárám v obálkách, zejména těch českých. Často mi originální obálky oproti českým výtvorům připadají nadpozemsky krásné (i když nejsou nijak úchvatné). To, co dokáží někteří vytvořit a nakladatelství dát do oběhu, je na zhroucení. Přitom máme "na víc". Nechme ale "naše" možnosti stranou a podívejme se na obálky, které jsou tak "oblíbené", až se dostaly rovnou na několik titulů ;)

Prvním ukázkovým případem je česká verze knihy Krevní msta od Alyxandry Harveyové. Motiv DÍVKY (Na blogu probíhala menší diskuze o pohlaví osoby na obálce - někdo tvrdí dívka, někdo chlap. Mojí maličkosti to nedalo a výsledkem mé snahy jsou dvě fotografie níže, na nichž figuruje dívka s mečem - alespoň vyhledávač mě o tom neomylně přesvědčoval :D. Tak si vyberte ;) Přijímám tipy ;) ) s mečem jsem objevila na dalších 2 knihách - Revelations od Lindsay Anne Kendal a Blood Will Tell od Samathy Young (díky tipu Aletty) - a obávám se, že to rozhodně není konečné číslo.


A zde máte výše zmíněné "fotky".


Obálky Baronetu mě přivádějí k šílenství. Být J. R. Ward (co se týče série Bratrstvo černé dýky) a C. C. Hunter tak požaduju reedici - ne, už nepožaduji po tom, co jsem při vytváření tohoto projektu už viděla. Ale musím uznat, že se Baronet zlepšil. Například série Svět nočního lovce od Jeaniene Frost patří k těm šťastnějším.
Pokud se vrátím k obálkám série Bratrstva černé dýky - byly děsné. První díl ještě ušel, zasmála jsem se u 3. dílu kdy na obálce byl Tom Welling a jeho promo fotka k seriálu Smallville. Zajímalo by mě, kde ty obálky Baronet shání. Pořádnou perličkou je  byla ale obálka 6. dílu z Bratrstva černé dýky - Vyvolený milenec a obálka knihy Stíny noci od Amandy Quick.
Pozor!!! nakladatelství nakonec obálku knihy Stíny noci změnilo (když se vydávalo Bratrstvo, tak jsme si měli pořádně stěžovat :D), novou obálka viz níže pod srovnáním.
Nyní následují dvě české obálky s jejich sourozenci, které jsem na blogu již zveřejňovala. Takže jen pro zopakování:

Tato "sesterská" dvojice mi nevadí. Obě jsou to nádherné obálky jak Les rukou a zubů od Carrie Ryan, tak Fury od Elizabeth Miles.

 


Druhou zmiňovanou dvojicí je Spojení krve od Nicky Perry a Piper's Fury od Rachel Firasek.

 Velmi častým typem je obálka muže/chlapce - a to s celým obličejem, půlkou, nebo jen změnou detailů. Tuto obálku zvolilo například nakladatelství Egmont pro Strážce věčnosti (Obálka se povedla, navíc zelená patří k mým favoritům ;).), dále se "neznámý s kapucí objevil na knihách ze série Keepers of Life (na obrázku 3. díl The Bastard King), na knize Rapture nebo Maxim: A New Type Of Human. Upravený celý obličej na nás může vykouknout například z obálky knihy The Soulkeepers.
V Soulkeepers (The Soulkeepers, # 1)

Tak zde se už nejedná o český počin, neboť obálka knihy Ukolébavka o Sarah Dessen je stejná jako originál. V tomto případě si autor obálky Bewitching Love Potions & Charms ponechal stejné barvy jen srdce.Podobně je na tom Hostitel od Stephenie Meyer. Knihy, které přirovnávám sice nejsou úplně stejné, ale společné prvky zde najdeme. Vybrala jsem The Laughing Corpse a Parasite Positive.


Zde je případ, kdy si autoři obálek s maskováním moc neprohráli. I když obálka knihy Die Stadt der verschwundenen kinder má možná jiný trochu odstín (souzeno podle obálky na amazon.de, kde knihu nabízí). U mě vítězí kniha Glimmerglass, jejíž autorkou je Jenna Black.S podobným problémem se potýká například Grounding Quinn, Wander Dust, i když se objeví i upravené verze. :) 


Knihy The Dark Divine, No Humans a portugalská verze 5. dílu ze série Mediátor: Assombrado.
V tomto případě si alespoň pohráli s barvami.A máme tu opět Meg Cabot (Ne, že by za to autorka mohla). Zde se nám knihy liší v detailech - zrcadlo místo kůlu, ruka bez náramku, šaty s černou krajkou. Insantible (v českém překladu Nenasytná) si vede lépe než italská verze knihy The Bleeding Dusk - La Rivolta Dei Vampiri.Když jsem poprvé uviděla obálku knihy A Temptation Of Angels, jásala jsem nad úchvatnou obálkou. Při hledání obálkouvých kopírek mě radost přešla. Nyní ji tu máme v porovnání s italským vydáním knihy od Christine Feehan Melodia Al Crepuscolo. Stejná obálka je i na knize Preordained.Předem dané (předem dané, # 1)

Die for me & None Of My Affair Die Stadt des Roten TodesSpolečnou tvář modelky mají i knihy Nevermore od Alyson Noël s knihami Selina PenalunaSimplicityNorth Of Beautiful a An Hour Too Soon.
PS: Raději mít klidně i stokrát zopakovanou obálku Nevermore než ten hnus, co vznikl na českém překladu.


A máme tu pro tento článek poslední obálku: A to známý motiv běžící dívky, který jsem nalezla na knihách: The Goddest Test, The Vespertine, Dark Angel nebo Promessi Vampiri, kterou výčet nekončí.
Zdroj obálek: české ze stránek bux.cz, jota.cz a egmont.cz, originální ze stránek goodreads.com, amazon.com.


Pokud jste daný článek přelouskali, máte můj obdiv. 
Možná někdy ještě něco sepíšu, pokud o to někdo bude samozřejmě stát.

Žádné komentáře:

Okomentovat