úterý 22. dubna 2014

Na zimu zavřeno (RC)

Název: Na zimu zavřeno
Původní název: Vinterstenght
Autor: Jørn Lier Horst
Žánr: detektivní román
Série: William Wisting
Díl v sérii: 7. díl
Počet stran: 336
Nakladatelství: Jota
Datum vydání v ČJ: 26. února 2014
Oficiální stránky autora: www.jlhorst.com

Anotace:
Idyla na chatě v létě, eldorádo pašeráků v zimě – tak to vypadá na řadě míst podél norského pobřeží. Malé chaty se choulí mezi ohlazenými skalisky a ve vzduchu ještě slabě voní grilované maso. Ale zima se neúprosně blíží. Krajina se noří do podzimní mlhy a v oknech prázdných chat se zrcadlí šedomodré moře. Právě sem přijíždí vrchní inspektor William Wisting vyšetřovat vraždu muže, který byl nalezen ve vykradené chatě známého televizního moderátora. Kdo je ten neznámý muž? A jak s tím vším souvisí ptáci, kteří padají mrtví z nebe?* * * * *


AUTOR VE ZKRATCE
Jørn Lier Horst je norský spisovatel detektivních románů a dramatik žijící ve Stavernu. Od roku 1995 do září 2013 pracoval jako vrchní vyšetřovatel na Krajském policejním ředitelství Vestfold a kromě policejního vzdělání studoval také kriminologii, filozofii a psychologii. Nyní se živí jako spisovatel na plný úvazek.
V roce 2004 debutoval knihou Nøkkelvitnet (Klíčový svědek), od té doby napsal už devět knih o vrchním inspektorovi Williamu Wistingovi, několik divadelních her a detektivních románů pro mládež.
Za román Na zimu zavřeno obdržel Cenu norských knihkupců (Bokhandlerprisen). Předposlední kniha o Williamu Wistingovi, Honicí psi, vydaná roku 2012, získala Rivertonovu cenu (Rivertonprisen) a Skleněný klíč (Glassnøkkelen), ceny za nejlepší norský, respektive skandinávský počin v rámci detektivního žánru.POSTAVY
Vrchního inspektora Williama Wistinga lze poměrně jasně zařadit mezi klasické hrdiny detektivních románů. Nepije, žije vesměs (pokud nepočítáte jednotlivé kriminální případy) klidným životem a je zcela zabrán do své práce. Navíc se může pochlubit dlouholetými zkušenostmi a intuicí, díky níž si všímá nepatrných detailů, které by ostatním lehce unikly. O osobním životě se dozvíme jen to nejnutnější, povětšinou se nějakým způsobem sdělené útržky informací týkají dějové linky vyšetřovaného případu.
A pak je tu Line, Wistingova dcera. V kapitolách věnovaných Line nahlédneme více do jejího osobního života, sledujeme vztah mezi ní a Tommym. Řeší své emoce a zároveň se zaplétá do řešení případu vraždy, který je propleten celou knihou a neustupuje zcela do ústraní.
V celé knize se vyskytuje velké množství postav, většina je uvedena pod kompletním jménem. Ačkoliv se některé v příběhu objeví pouze na menší chvíli, nepůsobí nadbytečně a hrají svoji roli v celé zápletce.

DĚJ
Jørn Lier Horst je člověk na svém místě. Pokud se ocitnete před knihou Na zimu zavřeno, pak vězte, že máte před sebou dobře napsanou "klasickou" detektivku. Kniha nepostrádá typické prvky v podobě komplikovaného kriminálního případu nebo detektiva, který vyšetřování věnuje část svého času a dokáže odhalit i sebemenší detaily.
Příběh ubíhá plynule, autor zvolil formu krátkých kapitol - kapitoly se pohybují v rozmezí 2 až 9 stran, což velmi usnadňuje čtení. Neobjevují se ani dlouhá komplikovaná souvětí.
Základním kamenem úrazu je počet postav. V knize se objevuje velký počet jmen, v některých případech osob, které se v příběhu pouze mihnou. Čtenář tak může zpočátku mít problém se zařazením jednotlivých postav, jejich vzájemnou záměnou - typickým příkladem mohou být příjmení Hammer a Hammersnes nebo jména Thomas a Tommy - chvíli tak nevíte, zda se na scéně objevil podezřelý, pohřešující osoba nebo policista z místního okrsku.
18876992Příběh je vyprávěn v er-formě, proložen krátkými dialogy. Děj sledujeme ze tří různých stran - z pohledu hlavního hrdiny Williama Wistinga, jeho dcery Line a v první kapitole chataře, jímž je Over Bakkerud. Autor tak naznačuje čtenáři různé souvislosti, zdůrazňuje důležité detaily a snaží se udržet čtenářovu pozornost, což mu opravdu vychází.
Za zmínku také stojí fakt, že i když se jedná o sedmou knihu z cyklu o inspektorovi Williamu Wistingovi, není nutné mít načtené předchozí díly. V knize se neobjevují odkazy k předešlým případům, nehrozí dezorientace v předkládaných informacích.

HODNOCENÍ
Podle anotace jsem očekávala spíše thriller s "děsivými pasážemi", ve skutečnosti jsem se dostala k příjemné detektivce, která v rámci svého žánru je kvalitně napsaná. Děj ubíhal rychle, krátké kapitoly posouvaly příběh svižně dopředu. Zápletku má autor dobře promyšlenou, popsaná atmosféra míst s kombinací záhadné smrti ptáků dokáže zaujmout. Bohužel rychlý sled ke konci knihy spíše ubírá na efektivitě.
Oceňuji, že se v textu neobjevuje současný rok, ve kterém k případu dochází. V knize je sice uvedeno pár konkrétních roků, jedná se vždy pouze o zasazení v minulosti.

Titul Na zimu zavřeno bych doporučila (nejen) fanouškům detektivek, mladší čtenáři mohou sáhnout po autorově sérii Clue, kterou zahajuje kniha Záhada mloka. Osobně hodnotím detektivní román pozitivně, ve výsledku dávám knize  3,5 hvězdičky a ráda se k tvorbě autora vrátím.


* * * * *

Knihu Na zimu zavřeno si můžete objednat ZDE.

Tímto bych chtěla poděkovat za poskytnutý recenzní výtisk internetovému knihkupectví


Zdroje: knihcentrum.cz, goodreads.com, jota.cz, jlhorst.com

1 komentář:

  1. Moc hezká recenze, i když nevím, jestli by mě kniha zaujala:)

    OdpovědětVymazat