úterý 27. ledna 2015

Vílí kruhy | Autorka a tvorba


Více o projektu naleznete ZDE.


AUTORKA
Tereza „Temnářka“ Matoušková se narodila v červenci 1990, pochází z Uherského Hradiště, momentálně žije v Adamově u Brna. Vystudovala Evoluční a Ekologickou biologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Momentálně studuje Historii a Český jazyk.
Autorka dark fantasy a arcanepunkového světa Podmoří. Do obecného povědomí se dostala díky svému blogu (www.temnarka.blog.cz), který byl nominován v soutěži Blog roku 2012 jako jeden z pěti nejlepších literárních blogů. První dvě knihy vydala vlastním nákladem v roce 2009 - "Dnes se neproměňuj" a "Branou snů". O čtyři roky později, v roce 2011 jí v nakladatelství Krigl vyšla novela "Hladová přání", kterou původně publikovala na internetu jako interaktivní povídku. V nakladatelství Mytago se momentálně chystá román "Vílí kruhy".
Její povídky se umístily na předních příčkách v soutěžích Cena Karla Čapka, Žoldnéři fantazie, O Dračí řád, Sieň ohňa a Tiché písky. Pravidelně jí vycházejí povídky v českých antologiích. V Podmoří se odehrává povídka "Komisař a nekromantka" (Poselství píšťaly), jinak často píše New weird jako je tomu v povídkách "Kulička hroznového vína" (Mlok 2014), "Dříme na loži z měděných drátů" (Bratislavská bludička) nebo "Pán krys" (Sladké sny). Motivy z řeckých bájí jsou inspirovány povídky "Zlomený hřeben královny noci" (Kočas 2010) a "Kdo se bojí mauší" (Žoldnéři fantazie: Dálnice ke všem čertům). Přispěla taky do obou dílu Pohádek pro kulíšky, v první se objevila moderní bajka "Krysa, Sokol a Bohyně" ve druhém "Postapokalyptická pohádka". Volné verše jí vyšly ve sbírkách nakladatelství Epika a to konkrétně ve Vyznání lásky, Obrazech, Sborníku autorů Epiky a ve sborníku ze soutěže Textík.
Pořádá řadu literárních akcí pro mladé lidi v Brně, zejména vede literární dílny pro mládež v Knihovně Jiřího Mahena. Pod záštitou Literárních dílen vyšel v roce 2014 sborník pod názvem Zapadlý kout, kde byla zveřejněna povídka Podzemí. Ve zmíněném sborníku také naleznete její ilustraci k povídce Krysa.


TVORBA

Samostatné knihy:


Dnes se neproměňuj 
Počet stran: 232
Datum vydání: 2008Podmoří - místo plné intrik, sympatických záporňáků a těch „dobrých", kteří musí být poraženi. 
Margeit je mladá naivní šlechtična, Est mrzačka pracující jako špionka pro jednoho významného čarodějnického hodnostáře. Obě se brzy naučí, jak se žije v povrchní zhýčkané společnosti, mezi vojáky či smetánkou, ve světě stojícím na sklonku války, naprosto fantaskním a přesto tak podobném našemu. 
A pohádky? Ty nechme dětem.Branou snů
Počet stran: 411
Datum vydání: 2008Příběh démonické válečnice Zoreny z fantastického světa Podmoří a jejího adoptivního syna. 
Sledujeme krok za krokem Zoreninu dramatickou snahu o chlapcovu záchranu a posléze o vzájemné sblížení.

Román Branou snů je součástí cyklu příběhů z fantastického světa Podmoří. 
Hladová přání
Počet stran: 100
Nakladatelství: Krigl
Autor obálky: Alena Kubíková

Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny. Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo.
Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?
Vílí kruhy
Nakladatelství: Mytago
Autor obálky: Alena Kubíková
Datum vydání: leden/únor 2015

Když bohové z Aze zničili svět na Souši, stvořili si nový pod mořem - ponuré místo osvětlované mechanickým sluncem. Po tisíciletích, během nichž v Podmoří vznikla rozvinutá civilizace, se objevila nová božstva. Otevřený konflikt mezi dvěma pantheony skončil křehkým příměřím. Místo rozkvětu však přichází další krize.

Po hravé odbočce Hladových přání se Tereza Matoušková vrací k událostem na velkém jevišti Podmoří. Mechanické slunce pohasíná, staří bohové se zavřeli ve svých příbytcích a mladé příliš tíží hříchy minulosti. Podmořské národy si tak musí pomoci samy. Kolují zkazky o moci, která dokáže udržet zmírající vegetaci i bez slunečního světla. Vládnou jí Víly, zahořklé bytosti, které se nikdy nesmířily se zánikem života nad hladinou. Osud ostatních kultur je nezajímá a jejich kouzla se živí krví.


Schyluje se k válce, která nebude mít vítězů.Příspěvky ve sbornících:

2009 - báseň Prohýřená noc ve sbírce Vyznání lásky (nakladatelství Epika)

2010 - báseň Salome ve sbírce Obrazy (nakladatelství Epika)

2010 - povídka Zlomený hřeben královny noci ve sborníku Kočas 2010 (nakladatelství Straky na vrbě)

2010 - 3 básně ve Sborníku autorů Epiky (nakladatelství Epika)

2011 - povídka Kdo se bojí mauší ve sborníku Žoldnéři fantazie (nakladatelství Straky na vrbě), na motivy povídky byl natočen stejnojmenný krátký film2011 - báseň Cesta ve sborníku z literární soutěže Textík (nakladatelství Epika)
  
2011 - moderní bajka Krysa, Sokol a Bohyně ve sborníku Pohádky pro kulíšky (Nedoklubko, Blog.cz)

Ilustrace k bajce Krysa, Sokol a Bohyně od Aleny Kubíkové.

2013 - povídka Komisař a nekromantka ve sborníku Poselství píšťaly (nakladatelství Epika)

2013 - Postapokalyptická pohádka ve sborníku Pohádky pro kulíšky 2

Autorkou ilustrace k Postapokalyptické pohádce je Alena Kubíková.

2013 - povídka Pán krys ve sborníku Sladké sny (Sirius Print, vydáno jako e-book)

2014 - povídka Dříme na loži z měděných drátů v knize Bratislavská bludička (Hydra)

Dříme na loži z měděných drátů - ilustrace k příběhu (digitální malba)
Ilustrace k povídce Dříme na loži z měděných drátů od Aleny Kubíkové.

2014 - povídka Kulička hroznového vína v antologii Mlok 2014

2014 - povídka Podzemí ve sborníku Zapadlý kout

Ilustrace k Podzemí od Viviany Stellaty.

Žádné komentáře:

Okomentovat